Budżet Darłowo

Darłowo przeznaczy 16 mln złotych na inwestycje w 2023 roku

Końcówka roku to dla wszystkich samorządów planowanie budżetu na kolejny rok. To trudny finansowo czas, który wiąże się przede wszystkim z szukaniem oszczędności. Darłowo zabezpieczyło jednak w budżecie miasta 16 mln złotych na ważne dla miasta inwestycje. 

W uchwalonym przez radnych budżecie miasta Darłowo zaplanowano dochody w wysokości 81 milionów złotych. Wydatki natomiast wynieść mają ponad 89 milionów, co oznacza 8-milionowy deficyt. Pokryty ma on zostać z pozostałej nadwyżki z poprzednich lat. 

Znaczącym aspektem rosnących kosztów w budżecie miasta są podwyżki m.in. energii elektrycznej oraz płac minimalnych w 2023 roku. Miasto starało się wprowadzić oszczędności, które możliwe mają być dzięki częściowym wyłączeniach oświetlenia, czy rezygnacji z organizowania niektórych wydarzeń. 

W budżecie miasta zabezpieczono jednak środki na ważne inwestycje, wśród których znalazła się m.in. rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków. Na ten cel zaplanowano przeznaczenie 6,7 miliona złotych. W Domu Kultury powstanie także miejsce spotkań oraz edukacji kulturowo-historycznej – galeria rybacka i marynistyczna. Inwestycje dotyczą również budowy m.in. sieci wodno-kanalizacyjnej przy Alei Jana Pawła II, ulic, oraz modernizacji mostu przy ul. Powstańców Warszawskich.