Unikalna akcja charytatywna "Dziewczynki z zapałkami" w Sianowie prowadzona po raz osiemnasty

Bohaterki znanej baśni Andersena, „Dziewczynki z zapałkami”, stały się inspiracją dla postaci wolontariuszek w wyjątkowej akcji charytatywnej. Dziewczyny, ubrane w stroje nawiązujące do tytułowej postaci, zebrano datki do puszek, oferując w zamian symboliczną paczkę zapałek.

Po raz osiemnasty z rzędu, akcja ta została przeprowadzona i jak zawsze, zgromadziła wielu zapaleńców pragnących służyć jako wolontariusze. Grupy te rozprzestrzeniły się po całym Sianowie, gromadząc środki finansowe na szczytny cel. Jak twierdzą, to daje im ogromną satysfakcję.

Tradycyjnie, przez dwa dni trwania zbiórki, z ratusza w Sianowie można usłyszeć świąteczne melodie oraz kolędy. Mimo że czasem słychać narzekania na głośność, burmistrz Sianowa, Maciej Berlicki, podchodzi do nich z uśmiechem. Tworzenie świątecznej atmosfery jest dla niego dowodem otwartości serc społeczności, którą kieruje.

Założyciel akcji sprzed osiemnastu lat, Ryszard Wątroba, podkreśla, że „Dziewczynki z zapałkami” stały się symbolem Sianowa. Przypominają one o historii miejscowej fabryki zapałek i są lekcją dla dzieci na temat pomagania innym. Choć fabryka już nie istnieje, tradycja organizowania tej inspirującej akcji jest nadal żywa i przekazuje młodszym pokoleniom wartość dobroczynności.