Sztafeta Życia "Kochamy Nasze Mamy": Marsz na rzecz profilaktyki raka piersi z Dąbek do Darłowa

Inspirująca inicjatywa, mająca na celu promowanie profilaktyki raka piersi, odbyła się pod hasłem „kochamy nasze mamy”. Sztafetę Życia zorganizowały darłowskie amazonki, a szlak marszu prowadził z Dąbek do Darłowa. W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób, wśród których znaleźli się dzieci, młodzież oraz nauczyciele.

Przed rozpoczęciem trasy wykonano pamiątkowe zdjęcie. Marsz obejmował dystans o symbolicznym znaczeniu – osiem kilometrów. Stawiał sobie za cel przekazanie niezwykle istotnego społeczeństwu przesłania o znaczeniu badań profilaktycznych w walce z rakiem piersi.

Grażyna Rogal, pełniąca funkcję wiceprezes Klubu Amazonki w Darłowie, zapewniała zebranych o realnym potencjale leczenia raka wykrytego na wczesnym etapie. Wskazywała na osobiste doświadczenie, podkreślając, że regularne badania i samobadania są kluczem do skutecznej profilaktyki.

Amazonki tworzą sieć wzajemnego wsparcia, promując troskę o zdrowie kobiet i zachęcając do regularnych badań. Poprzez swoje działania przekonują innych, że rak nie jest wyrokiem i można go pokonać, pod warunkiem wcześniejszego wykrycia.

Prezes Klubu Amazonki w Darłowie, Elżbieta Betlińska, zwracała uwagę na konieczność „zdrowego egoizmu” wśród kobiet. Podkreślała, że kobiety często odkładają troskę o własne zdrowie na później, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Promowanie regularnej profilaktyki ma na celu zmienić ten niezdrowy wzorzec zachowań.