Muzeum (zamek) Książąt Pomorskich w Darłowie

Polskie morze oferuje bardzo wiele atrakcji dla turystów. Jedną z popularnych nadmorskich miejscowości jest Darłowo. Ta malowniczo położona miejscowość, to również kilka ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć.

Duma Darłowa – Muzeum Książąt Pomorskich

Miłośnicy historii i zamków koniecznie powinni odwiedzić tą reprezentacyjną budowlę wzniesioną w II połowie XIV wieku przez Bogusława V. Budowa zamku trwała 20 lat. Po jej ukończeniu budynek okazał się na tyle okazały, że nazwano go Zamkiem Książąt Pomorskich. Początkowo zamek wybudowany był w stylu gotycki, jednak kolejne rozbudowy zmieniły jego charakter. Pierwotnie zamek zbudowany był na planie kwadratu, a górowała nad nim 23 metrowa wieża obronna. Kolejni gospodarze na zamku rozbudowywali go w kierunku wschodnim i zachodnim.

Kolejne dobudowane skrzydła nie tylko zwiększały możliwości obronne zamku, ale również znacznie powiększały komfort życia i przestrzeni książęcej.

Kiedy zamek stał się muzeum w Darłowie?

Zamek Książąt Pomorskich bardzo długo popadał w ruinę. Dopiero 1 1929 roku rozpoczęto prace remontowe i adaptacyjne, które miały zmienić przeznaczenia na muzeum. Prace wykonywano bez konsultacji z archeologami, zakres prac był jedna niewielki. II wojna światowa na szczęście nie uszkodziła zamku i doczekał się on remontu pod nadzorem archeologów oraz konserwatora zabytków.

Muzeum mieści wiele zabytków sztuki pomorskiej. Można w nim obejrzeć eksponat sztuki ludowej, rzeźby drewniane czy też eksponaty sakralne. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe sztuki współczesnej.

Jest to o tyle ciekawe miejsce, że nie tylko muzeum jest tutaj atrakcją, ale równie sam budynek przyciąga wielu odwiedzających.