Rys historyczny niesamowitego Darłowa – to warto wiedzieć

Darłowo jest miastem położonym nad Morzem Bałtyckim w województwie zachodniopomorskim. W XI w. istniał już gród lub warownia o nazwie Dirlov, Dirlovo, kiedy to mieszkańcy trudzili się żeglarstwem, połowami i tkactwem. Historia miasta sięga więc dalekich czasów.

Miasto przez wiele lat nie było oszczędzane przez bitwy czy pożary. Przeżywało ono wiele strat i wielokrotnie było niszczone. W 1497 roku zostało zalane wielką falą, która przyszła wraz z hukiem przypominającym pomruk olbrzymiego niedźwiedzia. Po tym czasie miasto zastało względny spokój.

Historyczny spacer po Darłowie

Podczas pobytu w Darłowie warto udać się na spacer po mieście. Kryje ono w sobie wiele historycznych akcentów i chronionych prawem zabytków. Miasto zachowało swój układ z czasów średniowiecznych. Pośrodku miasta jest rynek, który uznany jest za najważniejszy plac w mieście. Darłowo jest iście królewskim miastem, dlatego nie wolno zapomnieć o Zamku Książąt Pomorskich.

Zamek sięga swoją historią do XIV wieku, kiedy to rozpoczęła się jego budowa. W późniejszych latach zamek został przebudowany, a także mieściły się w nim więzienie i magazyny. Zamek położony jest na sztucznej wyspie, która znajduje się pomiędzy Kanałem Młyńskim, a Wieprzą. Obecnie w zamku znajduje się muzeum. Darłowo posiada również barokowy ratusz, w którym obecnie znajduje się siedziba władz miasta. Podczas spaceru można znaleźć bramę miasta, która zachowała się z dawnych czasów. Jest to Brama Wysoka, która została zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych, których pozostałości też można znaleźć.

Rynek miasta zapełniony jest pięknymi zabytkowymi kamienicami, przy których warto spędzić dłuższą chwilę.