Darłowo to miejscowość położona nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Dzięki dużej ilości jodu warto przyjeżdżać tu o każdej porze roku. Nie jest to jedyny powód, dla którego warto odwiedzić okolicę. Znajduje się tu wiele atrakcji od których trudno będzie oderwać wzrok. Jedna nich, latarnia morska, zwraca uwagę i to już ze znacznej odległości.
Latarnia morska, która oświetla drogę marynarzom
Początków latarni morskich stanowiących źródło światła płynących statków należy się doszukiwać w Starożytności. To właśnie wtedy powstały pierwsze monumentalne budowle. Wysokość tej zlokalizowanej w Darłowie szacuje się na 22 metry. Na jej szczycie został umieszczony najnowocześniejszy mechanizm, który ma za zadanie wskazywanie statkom właściwej drogi. W porównaniu z innymi podobnymi do niej latarniami ta jest niewielka.
Na jej lokalizację wybrano dzielnicę Darłówko ustawiając ją tuż przy ujściu Wieprzy do Morza Bałtyckiego
Od wody odgradza ją jedynie pas wykonanego z betonu falochronu. Mimo wydanego zarządzenia stawianie budynku rozpoczęto dopiero 1885 roku. W środku latarnia nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jest to bowiem klasyczna klatka schodowa, która prowadzi na taras, z którego rozlega się widok na nieogarniony przestwór Morza Bałtyckiego.
Zwiedzanie budynku dla turystów stało się możliwe w sierpniu 2000 roku. Ostatni kapitalny remont pomieszczenia miał miejsce w 1927 roku.
Latarnia morska znajdująca się w Darłowie liczy sobie
- 22,00 metry wysokości,
- Wysokość światła sięga 19,70 m n.p.m.
- Minimalny zasięg światła to 15 Mm (27,78 km),
- Światło blaskowe grupowe.
- Położenie: 54°26’25,08″ 16°22’42,96″ E.