Jak wyglądało Darłowo w średniowieczu?

Darłowo to jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży. Nie bez przyczyny – jest to miejsce o niezwykle malowniczym krajobrazie i z licznymi atrakcjami zarówno dla typowanych wczasowiczów, jak i żeglarzy oraz dla tych, co lubią odpoczywać aktywnie.

Także osoby, które w wolnym czasie lubią trochę pozwiedzać, nie będą się tutaj nudzić, bowiem miasto posiada także całkiem ciekawą historię.

Dzieje Darłowa rozpoczynają się w średniowieczu

Właśnie wtedy na tym terenie powstał gród, który nosił nazwę Dirlov lub Dirlovo. Uzyskał on prawa miejskie już w 1271 roku, a jego mieszkańcy utrzymywali się z rybołówstwa, żeglarstwa i handlu. W tym okresie powstał w dzisiejszym Darłowie nawet Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczął Bogusław V – zięć króla Kazimierza Wielkiego, a aktualnie jest on otwarty do zwiedzania.

Miasto przetrwało czasy zaborów, podczas których często bywał w nim cesarz Wilhelm I oraz niemiecką okupację podczas II wojny światowej. Po odzyskaniu miasta z rąk hitlerowców, aby upamiętnić to wydarzenie, zbudowano w Darłowie pomnik.

Co warto zobaczyć w Darłowie?

Darłów i okolice słyną przede wszystkim z dwóch, pięknych, rozległych plaży, które ciągną się nawet przez 20 kilometrów.

Znajdują się one w zachodniej i we wschodniej części Darłowa i są głównym celem turystów. Można na nich oczywiście opalać się na piasku oraz kąpać się w morzu, ale także grać w siatkówkę i uprawiać wiele sportów wodnych takich jak jazda na nartach wodnych, surfing czy kajakarstwo.

W Darłowie nudzić nie będą się także osoby lubiące aktywny wypoczynek – oprócz sportów wodnych, popularne jest tam także korzystanie z rowerów. Warto wspomnieć także o możliwości żeglowania – w Darłowie znajduje się port, z którego chętnie korzystają właściciele jachtów oraz w którym można jacht wypożyczyć.

One thought on “Jak wyglądało Darłowo w średniowieczu?

Dodaj komentarz